Obchody Święta Niepodległości - GIMNAZJUM W DZIADOWEJ KŁODZIE

Obchody Święta Niepodległości

Wydarzenia 2018/2019

Dnia 09.11.2018 r. o godzinie 09:00 w naszym Gimnazjum odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe, które w Polsce obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r., po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937r., zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945r., przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989r.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótką część artystyczną – montaż słowno – muzyczny przybliżający wydarzenia sprzed stu lat. Trzecioklasiści, recytując fragmenty tekstów: Marii Konopnickiej, Heleny Bocheńskiej, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Edwarda Słońskiego, ukazali dzieje narodu polskiego i bohaterstwo ludzi walczących o niepodległość naszego kraju w latach 1795 – 1918. Recytatorzy zaprezentowali fragmenty wyżej wymienionych poetów oraz wspólnie z wszystkimi uczniami Gimnazjum zaśpiewali pieśni patriotyczne: „Rotę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ojczyzna ma”, „Piechota” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”. Uroczysty apel zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego
Tego samego dnia uczniowie Gimnazjum przemaszerowali również na cmentarz przykościelny parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Dziadowej Kłodzie, aby zapalić znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz zaśpiewać hymn państwowy. Uczniowie zapalili także znicz na grobie Józefa Młynarza, dowódcy batalionu AK „Giewont” zwanego „Faryś” i jego żony Gertrudy Młynarz zwanej "Hanką".
11 listopada to szczególnie ważny dzień dla każdego Polaka, jego ważność, doniosłość  można podkreślić słowami Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
Akademia z okazji Święta Niepodległości została przygotowana przez panią Katarzynę Korczak, pieśni patriotyczne ćwiczyliśmy również z p. Krystyną Michalską i p. Justyną Fuchs.

Angelika Morawska