Wycieczka do Wrocławia - GIMNAZJUM W DZIADOWEJ KŁODZIE

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wycieczka do Wrocławia

Wydarzenia 2018/2019

Wycieczka do Wrocławia – 21.03.2019 r.


Dnia 21.03.2019 roku w naszym Gimnazjum odbyła się wycieczka do Wrocławia do Muzeum Narodowego na Lekcję muzealną oraz do kina Helios Magnolia Park na film „Kapitan Marvel” .
Wycieczka zorganizowana została przez panią Katarzynę Korczak, panią Magdalenę Błoch-Zdzienicką i pana Wojciecha Birulę.


Głównym celem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe, a w nim lekcja  „Porównanie stylów architektonicznych w sztuce”. Około godziny 10.15 rozpoczęliśmy swoją podróż po różnych ekspozycjach - epokach. Prowadzący przez godzinę opowiadał nam o różnych stylach architektonicznych, począwszy od Antyku, poprzez Średniowiecze, Renesans, Barok, Oświecenie, aż po wiek XIX – Romantyzm. Zwiedzając, zwróciliśmy uwagę na wiele charakterystycznych cech poszczególnych stylów architektonicznych. Największą uwagę zwrócił pomnik nagrobny wrocławskiego, jak i krakowskiego księcia Henryka IV Probusa nawiązujący do dziejów dynastii Piastów. Nasze zainteresowanie wzbudziły również renesansowe witraże odnoszące się głównie do sfery religijnej ukazujące patos i rozmach.
Myślę, że moim kolegom najbardziej spodobała się sztuka antyczna ze względu na prostotę i harmonię.
Po zakończeniu lekcji w muzeum udaliśmy się do kina na film „Kapitan Marvel”.


Po projekcji filmu przeszliśmy jeszcze zabytkowymi uliczkami Wrocławia, utrwalając wiadomości z zakresu stylów architektonicznych, odwiedzając wrocławskie gotyckie oraz barokowe kościoły. Naszą największą uwagę zwróciła Archikatedra św. Jana Chrzciciela - gotycki kościół parafialny. Spacerując, zwróciliśmy również uwagę na późnoromański Kościół św. Idziego i „Bramę Kluskową”, poznaliśmy także historię owej słynnej kluski.  


Wycieczka zakończyła się około godziny 18:00. Myślę, że każdy z nas przyswoił sobie ogromną wiedzę na temat stylów architektonicznych poszczególnych epok. Lekcja muzealna i spacer zabytkowymi uliczkami Wrocławia były dla nas Trzecioklasistów świetną powtórką przed egzaminem gimnazjalnym, ale myślę, że również w szkołach ponadgimnazjalnych będziemy mogli korzystać z informacji przekazanych nam przez przewodnika i pana Wojciecha Birulę.


Angelika Morawska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego