XX Dolnośląski Festiwal Nauki - GIMNAZJUM W DZIADOWEJ KŁODZIE

XX Dolnośląski Festiwal Nauki

Dnia 27.09.2017 r. odbyła się wycieczka do Wrocławia na XX Dolnośląski Festiwal Nauki. Dolnośląski Festiwal Nauki to czas, w którym studenci uczelni wyższych dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.
O godzinie 8:00 wyjechaliśmy spod budynku Gimnazjum w kierunku Wrocławia. Jechaliśmy około półtorej godziny. Nasza zabawa – nauka zaczęły się na Politechnice Wrocławskiej, gdzie mogliśmy zgłębić następujące tematy: funkcjonowanie drukarki 3D, elektroniczne szachy, walki robotów oraz e-nos.
O godzinie 10:45 udaliśmy się na spotkanie z Jerzym Dudkiem, legendą piłki nożnej, mężczyzną z pasją i z ogromnym doświadczeniem na boisku. Pan Jerzy ciekawie opowiadał nam o niełatwych początkach swojej kariery. Mogliśmy również zadawać mu pytania, zrobić sobie z nim zdjęcie i zdobyć autograf.
Po zajęciach na Politechnice Wrocławskiej i spotkaniu z p. Dudkiem przejechaliśmy do Instytutu Archeologii na zajęcia „Kolorowa podróż w dawne czasy – nieograniczone odkrywanie  barwnej przeszłości". Po ciekawym wykładzie i pokazie udaliśmy się na zajęcia warsztatowe, podczas których poznawaliśmy dawne życie: lepienie oraz malowanie garnków, farbowanie tkanin, tkanie, wykonywanie biżuterii, malowanie witraży, tworzenie różnych malowideł na skałach oraz oczywiście próbowanie dawnych potraw: podpłomyków, marmolady, pasty np. z kaszy gryczanej, samej kaszy i herbaty z różnych ziół.
Wycieczka bardzo nam się podobała. Zapraszam i polecam wszystkim takie wyjazdy, ponieważ na takich wyjazdach nie ma nudy i zawsze można zdobyć wiele nowych i ciekawych informacji.

Kacper Meckier, kl.2b

Dnia 27 września 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum pojechali na wycieczkę do Wrocławia na XX Dolnośląski Festiwal Nauki.
 Wyjechaliśmy o godzinie ósmej rano spod budynku naszej szkoły. Gdy dotarliśmy na  miejsce, udaliśmy się na pierwsze zajęcia – na gry matematyczne i logiczne przygotowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Wszyscy uczestniczący w zajęciach znaleźli coś dla siebie.
O godzinie 10.45 udaliśmy się na długo wyczekiwane spotkanie z gościem specjalnym  Jerzym Dudkiem - legendą piłki nożnej. J. Dudek opowiadał nam o swoim życiu, o swoich porażkach i sukcesach, odpowiadał również na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Po spotkaniu oficjalnym była możliwość zagrania z J. Dudkiem, zdobicia autografu czy zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Ostatnie zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Archeologii. Uczestniczyliśmy w wykładzie, pokazie i warsztatach opowiadających o dawnych czasach. Najbardziej jednak spodobały nam się warsztaty, podczas których mogliśmy malować na ścianach, ozdobić gliniane naczynia, spróbować dawnego jedzenia oraz dowiedzieć się o zastosowaniu niektórych ziół.
Cały wyjazd bardzo nam się podobał, ubogacił nas, poszerzyliśmy swoją wiedzę i miło spędziliśmy dzień.

Weronika Pajdzik, 2a

27 września w naszej szkole odbył się wyjazd na XX Dolnośląski Festiwal Nauki.
Pierwsze zajęcia mieliśmy o godzinie 9.30 na Politechnice Wrocławskiej, gdzie mogliśmy się sprawdzić, grając w różne gry i rozwiązując quizy matematyczno-logiczne.
O godzinie 11.00 w Auli Gmachu Głównego Politechniki Wrocławskiej uczestniczyliśmy w  spotkaniu z legendą piłki nożnej, wielokrotnym reprezentantem Polski, zwyciezcą Ligi Mistrzów, zdobywcą superpucharu Europy i Pucharu Anglii, Jerzym Dudkiem, który podczas spotkania opowiadał nam o początkach swojej kariery.
Od godziniy 13.30 uczestniczyliśmy w zajęciach historycznych na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Archeologii: ,,Kolorowa podróż w dawne czasy...", po wykładzie i pokazie w Instytucie Archeologii przeszliśmy na zajęcia warsztatowe, podczas których lepiliśmy garnki z gliny, farbowaliśmy tkaniny, malowaliśmy witraże, rozmawialiśmy o ziołach i oczywiście próbowaliśmy dawne potrawy.
O godzienie 16.30 zakończyliśmy nasz wyprawę pod budynkiem Gimnazjum w Dziadowej Kłodzie.